Logo

Nyheder

Jeg (be)stemmer

Hvem kan stemme?

Hvem kan jeg stemme på?

Find dit valgsted

For kandidater

Kontakt

English

Hvem kan jeg stemme på?

Se i kandidatlisten hvilke kandidater du kan stemme på til kommunalvalget i
Aalborg Kommune.

Følg med i Kommunal Valget 2013.

Er du i tvivl om hvem du skal stemme på, så prøv kandidtat testen.

Læs også mere om Aalborg Kommunes stemmesedel.

Partier

A. Socialdemokratiet

B. Radikale Venstre

C. Det Konservative Folkeparti

F. SF - Socialistisk Folkeparti

G. Miljøpartiet Fokus

I. Liberal Alliance

K. Kristendemokraterne

M. Michael Madsen

O. Dansk Folkeparti

P. På Kanten

T. Trafikalt Folkeparti

V. Venstre, Danmarks Liberale Parti

W. Vedtaget

Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne

Å. Den Sociale Fællesliste

Til kommunalvalget den 19. november 2013 er der indgået valgforbund mellem følgende kandidatlister:

Valgforbund nr. 1: A: Socialdemokratiet F: SF – Socialistisk Folkeparti Ø: Enhedslisten – De Rød-Grønne Å: Den Sociale Fællesliste

Valgforbund nr. 2: C: Det Konservative Folkeparti I: Liberal Alliance V: Venstre, Danmarks Liberale Parti

Valgforbund nr. 3: B: Radikale Venstre K: Kristendemokraterne T: Trafikalt Folkeparti

Kandidatlisten

A. Socialdemokratiet

Thomas Kastrup-Larsen
Mai-Britt Iversen
Anna Kirsten Olesen
Hans Henrik Henriksen
Helle Frederiksen
Lasse Frimand Jensen
Nuuradiin S. Hussein
Christian Korsgaard
Lene Krabbe Dahl
Mette Ekstrøm
Arne B. Schade
Lisbeth Lauritsen
Tina Staun Sørensen
Bjarne Sørensen
René Andreasen
Christian Hede Hagelskjær
Rose Sloth Hansen
Ninna Holm Palm
Henrik Hyldig Nielsen
Ali Hassan
Nina Lykke Madsen
Lars Bang Jensen
Henrik Korsbæk Flyvbjerg
Esben Elbæk
Kai Korsgaard

B. Radikale Venstre

Daniel Nyboe Andersen, Aalborg Øst
Louise Lundbeck Krog, Aalborg
Jørgen Hein, Aalborg
Peter Larsen, Aalborg
Lise Lundgreen, Klarup
Thomas Fisker Nielsen, Aalborg
Heidi Vive, Aalborg

C. Det Konservative Folkeparti

Thomas Krarup, Aalborg
Vibeke Gamst, Aalborg
Louise Bonde Risager, Klarup
Morten Thiessen, Aalborg
Anette Valentin, Nørresundby
Mikkel Kaffka Schwarz, Aalborg
Rasmus Rodenberg Pedersen, Aalborg
Helen Westen-Jensen, Nørresundby
Gry Tange, Aalborg SV
Rasmus Trenskow, Vodskov
Michael K. Mikkelsen, Vejgaard
Peter Ross Jakobsen, Nibe
Dan Kristensen, Vadum

F. SF - Socialistisk Folkeparti

Jens Toft-Nielsen
Inge Ibsen Fomcenco
Kristian Klitgaard Nielsen
Allan Norre Pedersen
Jacob Klivager Vestergaard
Britta Mølgaard
Anders Hind
Jørgen E. Jensen
Per Jacobsen
Erik Busse
Selmer Nielsen
Hanne Dam
Kjeld Walsted
Ulla Overgaard
Lars Hoffmeyer Novrup
Benjamin Schou
Joan Jensen
Troels Bank Olesen
Nikolaj Andersen
Finn Karstenskov

G. Miljøpartiet Fokus

Klaus Frederiksen

I. Liberal Alliance

HP Beck, Aalborg
Kristian Axelsen, Aalborg
Christina Egelund, Aalborg
Carsten Kristensen, Hals
Mia Dahl Mikkelsen, Aalborg
Agnethe Benedikt Mørch, Aalborg
Nikolaj Nors-Ganer, Aalborg
René Skall, Aalborg
Lise Therkelsen, Vodskov
Henrik Viholm, Aalborg

K. Kristendemokraterne

1. Peter Øhrstrøm
2. Gurli Joensen
3. Hans-Peter Hansen
4. Patrik Näsfors

M. Michael Madsen

Michael Madsen - Aalborg

O. Dansk Folkeparti

Tommy Eggers
Kristoffer Hjort Storm
Kirsten Algren
Ronni Steenfeldt Sørensen
Karina Christensen
Gert Ingolf Johansen
Jess Kristensen
Carsten Normann Munk
Jørgen Larsen Møller
Trine Olesen
Hans C. W. Olsen
Lars Bjørck Mortensen
Cindy Petersen
Erik T. Hansen
Mogens Danielsen
Jørgen Svenstrup

P. På Kanten

Gert Bach, Hou

T. Trafikalt Folkeparti

Anders Wested

V. Venstre, Danmarks Liberale Parti

Tina French Nielsen, Nibe
Mads Duedahl, Aalborg
Mariann Nørgaard, Aalborg
Jakob K. Svendsen, Aalborg
Mads Sølver Pedersen, Frejlev
John G. Nielsen, Aalborg SV
Anne Honoré Østergaard,Nørresundby
Hans Thorup, Nibe
Jan Nymark Thaysen, Kongerslev
Mads Thomsen, Sulsted
Palle Neumann, Gistrup
Hans Jørgen Dalum, Vodskov
Anne Mette Legaard, Sejlflod
Mohammed El-Hajj, Aalborg
Lars Peter Frisk, Storvorde
Ole Steen Jensen, Hou
Jette Bjerrum, Aalborg
Jens Neustrup Simonsen, Aalborg
Kristian Andersen, Aalborg
Gert Andersen, Vester Hassing
Christian Brath, Vodskov
Bo Sittrup Jensen, Vodskov
Erland M. Jensen, Aalborg
Michelle Josephsen, Aalborg
Jørgen Hansen, Aalborg
Caroline Ramskov, Aalborg

W. Vedtaget

Daniel Lassen, Aalborg

Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne

1. Per Clausen, Aalborg
2. Lasse P. N. Olsen, Aalborg Øst
3. Cæcilie L. Andersen, Aalborg
4. Anja Lundtoft Thomsen, Aalborg C
5. Anders Heltborg Samuelsen, Gistrup
6. Jennifer Elbæk, Aalborg Øst
7. Ole Hvarre, Aalborg Midtby
8. Anne Froberg, Aalborg
9. Oskar Hvelplund, Vejgaard
10. Amina Olander Lap, Nørresundby
11. Susanne Flydtkjær, Aalborg Vestby
12. Jan Jensen, Aalborg
13. Shilan A. Sadek, Aalborg
14. Gitte Thomsen, Nørresundby
15. Anders Geisler Møller, Aalborg Ø
16. Søren Bruun Jensen, Aalborg Ø
17. Kristina Gammelgård, Aalborg
18. Nick Groth, Aalborg C
19. Malene Gramstrup, Gistrup
20. Valentina Gioppo, Lindholm
21. Peter Halgren Madsen, Stae
22. Andreas Rytter, Aalborg Vest
23. Marlene Jærv, Vadum
24. Sofie Degn, Vadum
25. Kasper Pedersen, Kongerslev
26. Søren Hansen, Aalborg
27. Johan Lorasch Seimann, Gudumholm
28. Stinne Poulsen, Nørresundby
29. Bente Schjødt, Aalborg Øst
30. Jacob Nørholm, Nørresundby
31. Johannes S. Andersen, Gandrup
32. Kim Pors, Aalborg
33. Nicolai L. Sejrup, Aalborg
34. Line Boye Danielsen, Nørresundby
35. Hugh Rockwell, Hasseris

Å. Den Sociale Fællesliste

Poul Erik Lyngdorf, Hals
Felix Henriksen, Aalborg
Susanne Jonstrup, Gug-Visse
Lotte M. Christensen, Nibe-Frejlev
Peter H. Larsen, Aalborg Øst
Per Hansen, Aalborg SV
Flemming Ejstrup, Kongerslev
Helge Steffensen, Sulsted
Finn Knudsen, Nørresundby

Hvem kan jeg stemme på?

Se i kandidatlisten hvilke kandidater du kan stemme på til kommunalvalget i
Aalborg Kommune.

Partier

A. Socialdemokratiet

B. Radikale Venstre

C. Det Konservative Folkeparti

F. SF - Socialistisk Folkeparti

G. Miljøpartiet Fokus

I. Liberal Alliance

K. Kristendemokraterne

M. Michael Madsen

O. Dansk Folkeparti

P. På Kanten

T. Trafikalt Folkeparti

V. Venstre, Danmarks Liberale Parti

W. Vedtaget

Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne

Å. Den Sociale Fællesliste

Til kommunalvalget den 19. november 2013 er der indgået valgforbund mellem følgende kandidatlister:

Valgforbund nr. 1: A: Socialdemokratiet F: SF – Socialistisk Folkeparti Ø: Enhedslisten – De Rød-Grønne Å: Den Sociale Fællesliste

Valgforbund nr. 2: C: Det Konservative Folkeparti I: Liberal Alliance V: Venstre, Danmarks Liberale Parti

Valgforbund nr. 3: B: Radikale Venstre K: Kristendemokraterne T: Trafikalt Folkeparti

Kandidatlisten

A. Socialdemokratiet

Thomas Kastrup-Larsen
Mai-Britt Iversen
Anna Kirsten Olesen
Hans Henrik Henriksen
Helle Frederiksen
Lasse Frimand Jensen
Nuuradiin S. Hussein
Christian Korsgaard
Lene Krabbe Dahl
Mette Ekstrøm
Arne B. Schade
Lisbeth Lauritsen
Tina Staun Sørensen
Bjarne Sørensen
René Andreasen
Christian Hede Hagelskjær
Rose Sloth Hansen
Ninna Holm Palm
Henrik Hyldig Nielsen
Ali Hassan
Nina Lykke Madsen
Lars Bang Jensen
Henrik Korsbæk Flyvbjerg
Esben Elbæk
Kai Korsgaard

B. Radikale Venstre

Daniel Nyboe Andersen, Aalborg Øst
Louise Lundbeck Krog, Aalborg
Jørgen Hein, Aalborg
Peter Larsen, Aalborg
Lise Lundgreen, Klarup
Thomas Fisker Nielsen, Aalborg
Heidi Vive, Aalborg

C. Det Konservative Folkeparti

Thomas Krarup, Aalborg
Vibeke Gamst, Aalborg
Louise Bonde Risager, Klarup
Morten Thiessen, Aalborg
Anette Valentin, Nørresundby
Mikkel Kaffka Schwarz, Aalborg
Rasmus Rodenberg Pedersen, Aalborg
Helen Westen-Jensen, Nørresundby
Gry Tange, Aalborg SV
Rasmus Trenskow, Vodskov
Michael K. Mikkelsen, Vejgaard
Peter Ross Jakobsen, Nibe
Dan Kristensen, Vadum

F. SF - Socialistisk Folkeparti

Jens Toft-Nielsen
Inge Ibsen Fomcenco
Kristian Klitgaard Nielsen
Allan Norre Pedersen
Jacob Klivager Vestergaard
Britta Mølgaard
Anders Hind
Jørgen E. Jensen
Per Jacobsen
Erik Busse
Selmer Nielsen
Hanne Dam
Kjeld Walsted
Ulla Overgaard
Lars Hoffmeyer Novrup
Benjamin Schou
Joan Jensen
Troels Bank Olesen
Nikolaj Andersen
Finn Karstenskov

G. Miljøpartiet Fokus

Klaus Frederiksen

I. Liberal Alliance

HP Beck, Aalborg
Kristian Axelsen, Aalborg
Christina Egelund, Aalborg
Carsten Kristensen, Hals
Mia Dahl Mikkelsen, Aalborg
Agnethe Benedikt Mørch, Aalborg
Nikolaj Nors-Ganer, Aalborg
René Skall, Aalborg
Lise Therkelsen, Vodskov
Henrik Viholm, Aalborg

K. Kristendemokraterne

1. Peter Øhrstrøm
2. Gurli Joensen
3. Hans-Peter Hansen
4. Patrik Näsfors

M. Michael Madsen

Michael Madsen - Aalborg

O. Dansk Folkeparti

Tommy Eggers
Kristoffer Hjort Storm
Kirsten Algren
Ronni Steenfeldt Sørensen
Karina Christensen
Gert Ingolf Johansen
Jess Kristensen
Carsten Normann Munk
Jørgen Larsen Møller
Trine Olesen
Hans C. W. Olsen
Lars Bjørck Mortensen
Cindy Petersen
Erik T. Hansen
Mogens Danielsen
Jørgen Svenstrup

P. På Kanten

Gert Bach, Hou

T. Trafikalt Folkeparti

Anders Wested

V. Venstre, Danmarks Liberale Parti

Tina French Nielsen, Nibe
Mads Duedahl, Aalborg
Mariann Nørgaard, Aalborg
Jakob K. Svendsen, Aalborg
Mads Sølver Pedersen, Frejlev
John G. Nielsen, Aalborg SV
Anne Honoré Østergaard,Nørresundby
Hans Thorup, Nibe
Jan Nymark Thaysen, Kongerslev
Mads Thomsen, Sulsted
Palle Neumann, Gistrup
Hans Jørgen Dalum, Vodskov
Anne Mette Legaard, Sejlflod
Mohammed El-Hajj, Aalborg
Lars Peter Frisk, Storvorde
Ole Steen Jensen, Hou
Jette Bjerrum, Aalborg
Jens Neustrup Simonsen, Aalborg
Kristian Andersen, Aalborg
Gert Andersen, Vester Hassing
Christian Brath, Vodskov
Bo Sittrup Jensen, Vodskov
Erland M. Jensen, Aalborg
Michelle Josephsen, Aalborg
Jørgen Hansen, Aalborg
Caroline Ramskov, Aalborg

W. Vedtaget

Daniel Lassen, Aalborg

Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne

1. Per Clausen, Aalborg
2. Lasse P. N. Olsen, Aalborg Øst
3. Cæcilie L. Andersen, Aalborg
4. Anja Lundtoft Thomsen, Aalborg C
5. Anders Heltborg Samuelsen, Gistrup
6. Jennifer Elbæk, Aalborg Øst
7. Ole Hvarre, Aalborg Midtby
8. Anne Froberg, Aalborg
9. Oskar Hvelplund, Vejgaard
10. Amina Olander Lap, Nørresundby
11. Susanne Flydtkjær, Aalborg Vestby
12. Jan Jensen, Aalborg
13. Shilan A. Sadek, Aalborg
14. Gitte Thomsen, Nørresundby
15. Anders Geisler Møller, Aalborg Ø
16. Søren Bruun Jensen, Aalborg Ø
17. Kristina Gammelgård, Aalborg
18. Nick Groth, Aalborg C
19. Malene Gramstrup, Gistrup
20. Valentina Gioppo, Lindholm
21. Peter Halgren Madsen, Stae
22. Andreas Rytter, Aalborg Vest
23. Marlene Jærv, Vadum
24. Sofie Degn, Vadum
25. Kasper Pedersen, Kongerslev
26. Søren Hansen, Aalborg
27. Johan Lorasch Seimann, Gudumholm
28. Stinne Poulsen, Nørresundby
29. Bente Schjødt, Aalborg Øst
30. Jacob Nørholm, Nørresundby
31. Johannes S. Andersen, Gandrup
32. Kim Pors, Aalborg
33. Nicolai L. Sejrup, Aalborg
34. Line Boye Danielsen, Nørresundby
35. Hugh Rockwell, Hasseris

Å. Den Sociale Fællesliste

Poul Erik Lyngdorf, Hals
Felix Henriksen, Aalborg
Susanne Jonstrup, Gug-Visse
Lotte M. Christensen, Nibe-Frejlev
Peter H. Larsen, Aalborg Øst
Per Hansen, Aalborg SV
Flemming Ejstrup, Kongerslev
Helge Steffensen, Sulsted
Finn Knudsen, Nørresundby